Kdy závislost začíná? Jak dlouho trvá? Lze se jí zbavit?
Jedna z nejčastějších otázek, kterou naši terapeuti slýchají zní takto: Jsem již závislý na alkoholu nebo mám teď jen nějakou těžší životní fázi, protože jsem přepracovaný? Obecně lze na takovou otázku odpovědět velmi těžko, protože neexistuje žádná pevná hranice mezi závislým a ne-závislým člověkem.
Existuje však mnoho druhů zacházení s alkoholem a dalšími návykovými látkami, které lze označit za patologické. Jedno pravidlo však platí stoprocentně: čím dřív si člověk uvědomí, že s jeho pitím není něco v pořádku, tím je lehčí cesta k tomu, aby se svého problému zbavil.
V takových případech se léčba alkoholismu obejde i bez nutnosti celoživotní abstinence či pobytu v protialkoholní léčebně.
Bylo by mylné se domnívat, že na něm konzumace alkoholu nezanechává žádné stopy. Nicméně k naprosté devastaci rodinných, sociálních a profesních hodnot nedojde okamžitě.
Každý z nás je originální a individuální, léčba závislosti by tedy měla být rovněž individuální. Spíš než léčit důsledky je třeba do hloubky hledat příčiny toho, proč se nám v určité životní fázi, v určitých chvílích a za určitých okolností vymyká pití z ruky.
Abstinentní terapeutické programy probíhají formou individuální či skupinové psychoterapie. Našim klientům nabízíme navíc diskrétní adiktologické… Read More
Při léčbě jakékoliv závislosti má prioritní postavení abstinence od návykové látky. Jedině abstinence poskytuje totiž… Read More
Tak jako neexistují dva stejní lidé, neexistují dvě stejné závislosti a jeden obecný recept, jak… Read More
Terapie kontrolované konzumace alkoholu představuje alternativní cestu pro ty konzumenty, kteří abstinenci jako cíl odmítají… Read More