Tak jako neexistují dva stejní lidé, neexistují dvě stejné závislosti a jeden obecný recept, jak závislost léčit. Ke každému člověku je třeba v rámci psychoterapie přistupovat jako k jedinečné lidské bytosti se zcela individuálními problémy.

Například závislost na alkoholu se projevuje řadou způsobů.

Ohroženi nejsou jen takzvaní hladinkáři, kteří pijí denně, aniž by dosáhli stavu opilosti. Alkohol pro ně představuje spíše jakousi náhradní medikaci, s jejíž pomocí bojují s trýznivými myšlenkami a která jim například pomáhá po náročném dni usnout.

Tito konzumenti se dlouhodobě oslabují, dochází k úbytku psychických a fyzických sil a k potřebě zvyšovat dávky návykové látky.

Nárazová intoxikace

Nebezpečná je i takzvaná nárazová intoxikace, kdy je závislý schopen řadu dní fungovat bez návykové látky nebo jí konzumovat za určitých okolností v přiměřené míře. Po určité době se však u něj vystupňuje vnitřní napětí a dojde k jednorázovému excesu, doprovázenému mimořádně silnou opilostí.

To, že si svůj problém včas přiznáme, svědčí o velké vnitřní síle. Čím dříve začneme naše nezdravé vzorce chování řešit, tím vyšší je šance na jejich změnu.

Share

Recent Posts

Abstinenční programy

Abstinentní terapeutické programy probíhají formou individuální či skupinové psychoterapie. Našim klientům nabízíme navíc diskrétní adiktologické… Read More

6 roky ago

Abstinence nebo kontrolovaná konzumace alkoholu?

Při léčbě jakékoliv závislosti má prioritní postavení abstinence od návykové látky. Jedině abstinence poskytuje totiž… Read More

6 roky ago

Co to je, závislost na alkoholu

Kdy závislost začíná? Jak dlouho trvá? Lze se jí zbavit? Jedna z nejčastějších otázek, kterou naši… Read More

6 roky ago

Kontrolovaná konzumace alkoholu nebo úplná abstinence?

Terapie kontrolované konzumace alkoholu představuje alternativní cestu pro ty konzumenty, kteří abstinenci jako cíl odmítají… Read More

6 roky ago